ARTYKUŁ

Przyszłość zintegrowanej komunikacji event marketingowej – co będzie kształtowało rynek wydarzeń?

By 7 maja 202124 maja, 2021No Comments

Tempo zmian – zarówno technologicznych, jak i socjologicznych – nigdy nie było tak szybkie jak obecnie. Cały świat próbuje przystosować się do rzeczywistości post-pandemicznej oraz nowych sposobów pracy, łączenia życia prywatnego z zawodowym, komunikowania się i przemieszczania. Widoczne jest to zwłaszcza w przypadku branży eventowej, która pełnej transformacji z realizacji w fizycznych lokalizacjach do cyberprzestrzeni dokonała w mniej niż sześć miesięcy!

Zarówno firmy, jak i uczestnicy wydarzeń podejmują się na co dzień pionierskiego wyzwania w postaci ewolucji zaangażowania podczas eventów, które obejmuje doświadczenia osobiste, hybrydowe i wirtualne. Przewiduje się, że ta szybka zmiana, napędzana apetytem klientów na kontynuację łączenia rozwiązań fizycznych i cyfrowych, będzie trwać znacznie dłużej niż tylko w 2021, a bardzo prawdopodobnym jest, że zostanie już z nami na stałe.

Dodatkowo, niezależnie od tego czy firmy decydują się na pobieranie opłat od uczestników za wirtualne wydarzenie, czy nie, tworzenie społeczności opartych na subskrybowanym członkostwie to pomysł nie wykazujący spowolnienia niezależnie od rysującej się możliwości powrotu do fizycznych spotkań. Konieczność tworzenia lojalnych mikrospołeczności wokół produktów lub usług i aktywowanie ich poprzez eventy wydaje się być nadal kluczowym elementem strategii marketingowej.

Marketerzy zdają sobie sprawę, że im bardziej osobiste doświadczenie marki stworzymy, tym większe prawdopodobieństwo konwersji na sprzedaż. Niektóre firmy skutecznie dodają rzeczywiste doświadczenia do swoich wirtualnych wydarzeń, co może być naprawdę potężnym bodźcem do tworzenia trwałej relacji z marką. Te osobiste akcenty mają duże znaczenie w budowaniu więzi i utrzymywaniu podekscytowania konsumentów.

Komunikacja w dobie COVID-19

Jak wiemy – kluczowym wyzwaniem – w naszej nowej rzeczywistości jest znalezienie równowagi, która służy naszej podstawowej ludzkiej potrzebie łączenia się, jednocześnie dostosowując się do nowych „wirtualnych” realiów codzienności. Patrząc w przyszłość, zaczynamy jednak dostrzegać na horyzoncie coś zupełnie nowego, odświeżony model hybrydowy. Spotkania takie istnieją już od kilku lat, ale aż do Covid-19 oznaczały zwykle umieszczanie kamery z tyłu sali i transmitowanie wydarzenia na żywo osobom, które utknęły w domu. Teraz to nie wystarczy, a odbiorcy w ciągu minionych dwunastu miesięcy przyzwyczaili się do zupełnie nowej jakości realizacji wydarzeń online.

Stara prawda mówi: Relacje mają znaczenie. Nowość to: Relacje są wszystkim. Nie trzeba dodawać, że budowanie relacji z klientami opartych na zaufaniu jest niezwykle istotne. Jednak Covid-19 położył nowy nacisk na relacje. W obliczu wirtualnego środowiska sprzedaży, zespoły ze zbudowanymi więziami były w stanie utrzymać dynamikę przychodów, wykorzystując siłę ich wcześniejszych znajomości. Natomiast poszukiwanie nowych klientów wymaga rozwiniętego zestawu umiejętności skoncentrowanych na sprzedaży rozwiązań, a nie produktów. W obu przypadkach zaufanie i uczciwość mają fundamentalne znaczenie dla dynamiki rynku – zarówno w przypadku klientów, jak i własnych zespołów sprzedaży.

Marketing pokolenia Z

Generacja Z to bardzo ciekawa, złożona, ale i mocno różnorodna grupa. Urodzona mniej więcej w latach 1995-2010, Gen Z ma stać się jednym z najszybciej rozwijających się rynków konsumenckich, oferując markom ogromną szansę, której nie można przegapić. Już teraz przedstawiciele pokolenia Z stanowią 40% siły nabywczej w USA, Europie i krajach BRIC. W dzisiejszych czasach, gdy prawie każda interakcja odbywa się za pośrednictwem ekranu, trudno jest nawiązać kontakt z klientami, dlatego bardzo ważne jest zoptymalizowanie biznesu od kątem „new normal”.

Pokolenie Z ma mimo wszystko silną potrzebę przebywania w grupie oraz otaczania się prawdziwymi przyjaciółmi w realnym świecie. Tylko nieliczni deklarują regularne spotykanie się ze znajomymi w Internecie – kontaktu osobistego nie da się niczym zastąpić. Na potrzebę fizycznych spotkań i uczestniczenia w eventach musimy jednak spojrzeć również przez pryzmat pieniędzy – Zetki to pierwsze pokolenie, które prawdopodobnie będzie zarabiać mniej od swoich rodziców.

Niezależnie od cech pokolenia Z, pandemia COVID-19 zasadniczo zmieniła zachowania i preferencje klientów. Przedstawiciele Gen Z rzadko są lojalni wobec marek. Łatwo jest im przenosić się z jednej firmy do drugiej, kiedy cały świat mają na wyciągnięcie ręki. W przeciwieństwie do ich rodziców i dziadków, nie są bardziej skłonni do wyboru rozpoznawalnych, konwencjonalnych marek ponad te „mniej znane”.

Marki, dostosowując swoje strategie marketingowe do nowej bazy potencjalnych klientów, mogą uzyskać przewagę w wyścigu o uwagę i lojalność Pokolenia Z. Jednak nie jest to proste zadanie. Aby stworzyć skuteczną strategię, marketerzy muszą w pełni zrozumieć swoich odbiorców. Jak to zrobić? Odpowiedź tkwi w postrzeganiu tego pokolenia jako społeczności młodych ludzi o zróżnicowanym zestawie cech, a nie jako bazy konsumentów o określonych z góry zwyczajach zakupowych. Ważne, żeby pokazywać im, że nie chodzi tylko o produkt, ale o szerszy obraz.

/////

Odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w kontekście komunikacji w dobie Covid-19 oraz marketingu Gen Z poszukamy już 13.05.2021 podczas Impact’21 edycja wiosna. Podczas ścieżki Event Marketing Future Forecast, której partnerem jest agencja THE WAY będzie można dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przejście z offline na online kładzie nowy nacisk na strategie cyfrowe, trendy i storytelling, społeczność oraz nowe technologie w event marketingu. Event Marketing Future Forecast to angażujące dyskusje oraz znakomici speakerzy, wśród których znajdą się między innymi: Anna Wiśniewska – Dyrektor ds. marketingu i komunikacji Skanska, Kamilla Giedrojć – Strategy and Marketing Manager IBM Polska, Michiel Pool – Head of Event & Experience Management Ericsson, Marta Życińska – Vice President, Marketing and Communication CEE, Mastercard Europe, czy Dariusz Maciołek – CMO – dyrektor zarządzający pionu marketingu, komunikacji i zaangażowania społecznego BNP Paribas.

Autorzy:

Kate Lechowicz – Director & Consultant, Fuel For Thought

Przemysław Kurdziel – Business Development Manager, THE WAY